Grillowanie, niestety, nie jest najlepszą dla zdrowia formą ucztowania. A większość z nas co najmniej raz w te wakacje spotka się ze znajomymi na uczcie przy grillu. Warto więc, abyś wiedział, co zrobić, aby posiłek z rusztu wyszedł Ci na zdrowie. Poznaj proste wskazówki.
Produkty na grillu poddawane są temperaturze wyższej niż 200 stopni. Wtedy z białek i tłuszczów (które wchodzą w skład mięsa czy ryb, które wrzucasz na grilla) tworzą się wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne – w skrócie WWA. WWA uznawane są za substancje rakotwórcze. Wśród nich jest benzo-alfa-piren – związek, którego działanie pronowotworowe zostało udowodnione naukowo.
Ilość szkodliwych substancji, powstających w czasie grillowania, zależy od odległości produktów od ognia, nad którym są opiekane i częstotliwości kapiącego z nich tłuszczu, dlatego:
- nie opiekaj mięsa czy kiełbasy bezpośrednio w płomieniu;
- wybieraj do grillowania mniej tłuste produkty, bo im więcej kapiącego tłuszczu, tym więcej wydziela się wspomnianych niekorzystnych związków.
Potencjalne niebezpieczeństwo wspomnianych toksycznych substancji jest zależne od ich dawki. Sporadyczne ucztowanie przy grillu na pewno Ci nie zaszkodzi. Warto jednak być zapobiegawczym i wiedzieć, jak zminimalizować wpływ szkodliwych związków na swoje zdrowie.
Oto 4 proste wskazówki, które pomogą Ci zmniejszyć ilość WWA w grillowanych potrawach oraz ich wpływ na Twój organizm.
1. MARYNUJ MIĘSO
Dzięki marynacie na rozgrzany węgiel spada mniejsza ilość tłuszczu, powstaje mniej dymu, a potrawy są mniej zwęglone. Badania pokazują, że marynaty zawierające oliwę z oliwek, sok z cytryny i czosnek, mogą obniżyć ilość szkodliwych związków w grillowanym mięsie nawet o kilkadziesiąt procent! Nie korzystaj jednak z gotowych marynat i mieszanek przypraw z glutaminianem sodu – one prawdopodobnie nasilają tworzenie się szkodliwych związków.
2. ROZPAL BEZ PODPAŁKI
Zrezygnuj z podpałki – ułatwia ona sprawę przygotowania grilla, ale podczas spalania generuje duże ilości sadzy i szkodliwych substancji. Jeśli musisz jej użyć, to odczekaj dłuższą chwilę przed umieszczeniem żywności nad paleniskiem i nie dolewaj podpałki podczas grillowania potraw. Staraj się też nie dorzucać do grilla drewna, gałęzi i szyszek – są źródłem groźnego dla zdrowia dymu, a ponadto zawierają żywice, z których w wysokiej temperaturze tworzą się substancje toksyczne.
3. PRZYGOTUJ ŚWIEŻE WARZYWA
Do dań z grilla zawsze podawaj sałatki ze świeżymi warzywami. Wykorzystaj do ich przygotowania to, co sezonowe: sałatę, ogórki, cebulę, pomidory. Warzywa przy grillu dostarczą Ci związków o działania antyoksydacyjnym. Są one bardzo istotne, bo będą zwiększać ochronę Twojego organizmu przed ewentualnymi szkodami, jakie mogą wyrządzić toksyczne substancje, powstające w czasie grillowania.
4. PILNUJ CZASU
Nie piecz mięsa i innych produktów zbyt długo. Stają się one wtedy ciężej strawne i tym samym trudniej przyswajalne przez organizm. W produktach zbyt mocno spieczonych lub zwęglonych jest wiele substancji szkodliwych. Dlatego często kontroluj sytuację na ruszcie, aby nie dopuścić do przypalenia się potraw.
Jeśli powyższe porady są dla Ciebie użyteczne lub chcesz je uzupełnić o swoje wskazówki, to daj mi o tym znać w komentarzu. 🙂
Moje inne artykuły, które mogą Cię zainteresować: